Την Πέμπτη 29/2/2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Λυκείου μετέβησαν σε προγραμματισμένη εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών του Δήμου Σερρών, στο πλαίσιο των υποστηρικτικών επισκέψεων εργασίας που πραγματοποιούν για τη συμμετοχή τους στη "Βουλή των Εφήβων" με Υπεύθυνη Εκπαιδευτικό την κ. Βασιλική Δινάκη, η οποία και τους συνόδεψε - μαζί με την εκπαιδευτικό του σχολείου, κ. Παναγιώτα Παγωνά. Εκεί είχαν την ευκαιρία να συνεχίσουν και να επεκείνουν  την προσέγγιση του θέματος της Έμφυλης Βίας, στο οποίο ήδη "εργάζονται", καθώς έχουν συμμετάσχει και στην αντίστοιχη δράση του Κέντρου Συμβουλευτικής "Μαζί σπάμε τη σιωπή", αλλά και στη διαδικτυακή επιμορφωτική δράση του νεοϊδρυθέντος δικτύου για την καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών "TRACeD".