Την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν στον κινηματογράφο Κρόνιο στις Σέρρες την κινηματογραφική διασκευή του μυθιστορήματος του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη “Η Φόνισσα”. Οι κριτικές για την ταινία ήταν διθυραμβικές, κάτι που ενέτεινε τις προσδοκίες μας για την ταινία που θα παρακολουθούσαμε. Άλλωστε, ήμασταν εξοικειωμένοι με το αριστούργημα του Παπαδιαμάντη από τα σχολικά μας διαβάσματα και τις συζητήσεις που προηγήθηκαν με τις καθηγήτριες του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας των τριών τάξεων του σχολείου, κκ. Μ. Εξίογλου, Ε. Λιλή και Κ. Ταζέ.

Πραγματικά, η απόδοση του μυθιστορήματος ήταν εξαιρετική, καθώς η σκηνοθέτης, Εύα Νάθενα, απέδωσε αριστοτεχνικά το δραματουργικό περιβάλλον του Παπαδιαμάντη, αναπαριστώντας πιστά τόπους, συμπεριφορές και αντιλήψεις της τότε εποχής, όπου η θέση της γυναίκας ήταν “εγκληματικά” υποβιβασμένη. Η πρωταγωνίστρια,  Καρυοφυλλιά Καραμπέτη, συγκλονιστική, αλλά και η συνολική αισθητική της ταινίας ιδιαίτερα υψηλή. Ευχαριστούμε τις καθηγήτριές μας, κκ. Β. Δινάκη, Ε. Λιλή, Θ. Πετράτου και Κ. Ταζέ που μας συνόδεψαν στην εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη.