Την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2023 η Α’ και Β’ τάξη του σχολείου μας μετέβησαν στη Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα στο Θέατρο Metropolitan για την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης “Ιστορίες να σκεφτείς”, η οποία βασίζεται στο ομώνυμο best seller του πολυδιαβασμένου Χόρχε Μπουκάι. Μάλιστα, προκειμένου να κατανοήσουμε καλύτερα το συγγραφικό του πλαίσιο εξοικειωθήκαμε με το έργο του διαβάζοντας στο σχολείο αποσπάσματα από βιβλία του με τις καθηγήτριες μας, κκ. Βασιλική Δινάκη και Αθηνά Χριστοδούλου.

Η παράσταση ικανοποίησε απόλυτα τις προσδοκίες μας. Οι συμβολισμοί και οι αλληγορίες που αναδύονται μέσα από τις ιστορίες του διάσημου Αργεντίνου συγγραφέα-ψυχοθεραπευτή αποτελούν πραγματικά “τροφή για σκέψη”. Ευχαριστούμε τις καθηγήτριές μας, κκ. Βασιλική Δινάκη, Θεώνη Πετράτου και Κυριακή Ταζέ που μας συνόδεψαν και μας έδωσαν την ευκαιρία να ψυχαγωγηθούμε πραγματικά. Ανανεωθήκαμε, γελάσαμε, προβληματιστήκαμε…