Την Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου 2023 οι μαθήτριες και οι μαθητές του Γενικού Λυκείου Νέας Ζίχνης, με συνοδούς καθηγητές επισκέφθηκαν τους χώρους της SEREXPO στο επιχειρηματικό κέντρο “Χρήστος Μέγκλας”.

Η εκπαιδευτική μας επίσκεψη άρχισε με περιήγηση στα περίπτερα των Σερραϊκών εταιριών, όπου οι μαθητές γνώρισαν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες που προσφέρουν οι τοπικές επιχειρήσεις και ευαισθητοποιήθηκαν στην κατανάλωση Σερραϊκών προϊόντων.

Στη συνέχεια, οι μαθητές μας ενημερώθηκαν από το Τμήμα της Τροχαίας για την ασφαλή χρήση ποδηλάτου και τους Κανόνες Οδικής Κυκλοφορίας.

Ακολούθως, επισκέφθηκαν τα εκθεσιακά περίπτερα των Οχυρών Ρούπελ, της Ομάδας Διαχείρισης Κρίσεων, της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, καθώς και το περίπτερο της Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον υπήρξε για τη δράση της ΟΕΒΕΣ και της ΕΠΑΣ Μαθητείας της ΔΥΠΑ για τη “Στροφή στα Τεχνικά Επαγγέλματα” και τις δυνατότητες που αυτά προσφέρουν στην αγορά εργασίας.