Υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία (αγωνίσματα) των υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α.

Διαβάστε το έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.

Προκήρυξη εισαγωγής σπουδαστών/στριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού ακαδημ. έτους 2024-2025

Δείτε το σχετικό Έγγραφο του ΥΠΑΙΘΑ και την Προκήρυξη του ΥΝΑΝΠ.

Εισαγωγή υποψηφίων στις σχολές Αξιωματικών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας ακαδημαϊκού έτους 2024-25

Διαβάστε την Ενημέρωση και την Προκήρυξη του Υπουργείου.

Κατάσταση Υποψήφιων Διαγωνισμού ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ Ακαδημαϊκού Έτους 2024-2025 με Ελλείποντα-Ελλιπή Δικαιολογητικά

Η Διοίκηση Αεροπορικής Εκπαίδευσης (ΔΑΕ), μετά τον έλεγχο των δικαιολογητικών των υποψηφίων διαγωνισμού θέματος από τις αρμόδιες προς τούτο επιτροπές, ανακοινώνει κατάσταση υποψηφίων ανά Α/Α Αίτησης, τα δικαιολογητικά των οποίων παρουσιάζουν ελλείψεις ή τυπικές παραλείψεις. Οι εν λόγω υποψήφιοι καλούνται να υποβάλουν στη ΔΑΕ μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email): This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. τα ελλείποντα – ελλιπή δικαιολογητικά, έως και την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 23:59. Τα ελλιπή δικαιολογητικά που θα επισυνάπτονται πρέπει να είναι ευκρινή, σε μορφή PDF και το μέγεθος του κάθε δικαιολογητικού να μην υπερβαίνει τα 2MB. Στο θέμα του email θα αναγράφεται υποχρεωτικά ο Α/Α Αίτησης και το Ονοματεπώνυμο του υποψηφίου. Για περισσότερες πληροφορίες – διευκρινήσεις, οι υποψήφιοι μπορούν να επικοινωνούν στα τηλέφωνα: 210-8192132 -2133 -2134, κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες (07:30 – 14:30).

Δείτε τη σχετική κατάσταση (με ελλείποντα-ελλιπή δικαιολογητικά).

Διαγωνισμός για την εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων κατά το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Δείτε τη σχετική ενημέρωση και την προκήρυξη της Ελληνικής Αστυνομίας.

Ενημέρωση υποψηφίων σχετικά με την προκήρυξη διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών για τις Στρατιωτικές Σχολές ακαδημαϊκού έτους 2024-2025

Διαβάστε τη σχετική ενημέρωση του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.

Διαγωνισμός για την εισαγωγή ιδιωτών στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων, το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025, με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων»

Διαβάστε την προκήρυξη και τις προθεσμίες.

Εισαγωγή στα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα

Δείτε τη σχετική προκήρυξη και τις προθεσμίες υποβολής δικαιολογητικών.

Συντελεστές Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής (Ε.Β.Ε.) σχολών, τμημάτων ή εισαγωγικών κατευθύνσεων, καθώς και Συντελεστές Ε.Β.Ε. ειδικών μαθημάτων, μουσικών μαθημάτων και πρακτικών δοκιμασιών για την συμμετοχή των υποψηφίων των πανελλαδικών εξετάσεων στη διαδικασία επιλογής για εισαγωγή στα Α.Ε.Ι., στις Α.Ε.Α., στις σχολές των Α.Σ.Ε.Ι. και Α.Σ.Σ.Υ., στη Σ.Σ.Α.Σ., στις σχολές της Αστυνομικής και Πυροσβεστικής Ακαδημίας, στις Α.Ε.Ν., στις σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λιμενικού Σώματος και Λιμενοφυλάκων και στις Α.Σ.Τ.Ε. του Υπουργείου Τουρισμού, από το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 και εφεξής

Διαβάστε την υπουργική απόφαση και το σχετικό ΦΕΚ.

Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ατόμων που πάσχουν από σοβαρές ασθένειες

Διαβάστε το σχετικό έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.

Υποβολή Αίτησης/Δήλωσης για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2024

Δείτε τις Γενικές Οδηγίες για τη συμμετοχή, τις Οδηγίες συμπλήρωσης της αίτησης, το έντυπο της Αίτησης-Δήλωσης, τον πίνακα των Ομάδων Προσανατολισμού και τα δικαιολογητικά για προφορική ή γραπτή εξέταση υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες. Ακόμη, τις οδηγίες για τα Μουσικά Πανεπιστημιακά Τμήματα, τον κατάλογο Μουσικών Οργάνων, και το σχετικό Έντυπο Αίτησης.

Διενέργεια προκαταρκτικών εξετάσεων (ΠΚΕ) για την εισαγωγή στις Σχολές του Λιμενικού Σώματος, στις Στρατιωτικές Σχολές, στις Σχολές του Πυροσβεστικού Σώματος, στις Σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας και υγειονομικών εξετάσεων για τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, έτους 2024

Διαβάστε το σχετικό έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.

Ενισχυτική Διδασκαλία στα Πανελλαδικώς εξεταζόμενα Ειδικά Μαθήματα

Καλούνται οι ενδιαφερόμενοι γονείς/κηδεμόνες να συμπληρώσουν και να αποστείλουν στο σχολείο τη σχετική αίτηση.

Συντελεστές βαρύτητας των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων ΓΕΛ

Δείτε τα ΦΕΚ 5018, 3612 και 5266Β.

Αντικατάσταση του αγωνίσματος Δρόμου 400μ. Αρρένων με το αγώνισμα του Δρόμου 200μ.

Διαβάστε τη σχετική απόφαση του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.

Νέος τρόπος εισαγωγής σπουδαστών σε Τμήματα Μουσικών Σπουδών των Α.Ε.Ι.

Δείτε το σχετικό έγγραφο του ΥΠΑΙΘ και τα ΦΕΚ 3927 Β'' και 4805 Β''.

Πρόγραμμα Πανελλαδικών Εξετάσεων 2024

Διαβάστε το πρόγραμμα των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2024.

Βάσεις Πανελλαδικών Εξετάσεων 2023

Δείτε τις βάσεις των Πανελλαδικών Εξετάσεων του 2023.