Το σχολείο μας με χαρά ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του Συμβουλευτικού Κέντρου Γυναικών του Δήμου Σερρών για συμμετοχή στην καμπάνια ευαισθητοποίησης “Μαζί Σπάμε τη Σιωπή”. Πρόκειται για μία δράση που αποσκοπεί στην προσέγγιση του ζητήματος της βίας κατά των γυναικών μέσα από την τέχνη και την καλλιτεχνική ματιά των μαθητών-τριών, που καλούνται να φιλοτεχνήσουν εικαστικές δημιουργίες, εκφράζοντας τις σκέψεις και τις ανησυχίες τους για αυτό το αποτρόπαιο σύγχρονο φαινόμενο.

Η εκδήλωση-παρουσίαση των καλλιτεχνικών δημιουργιών των μαθητών-τριών έλαβε χώρα το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2023 στο Θέατρο “Αστέρια” στις Σέρρες και φυσικά ήμασταν κι εμείς εκεί, καθώς η μαθήτρια της Α’ Λυκείου Αγγελική Σταμάτη εκπροσώπησε το σχολείο μας καταθέτοντας το δικό της εικαστικό μήνυμα ενάντια στην έμφυλη βία.

Πολλά συγχαρητήρια, λοιπόν, στην Αγγελική για την ευαισθησία και το ταλέντο της, αλλά και στην εκπαιδευτικό του σχολείου κ. Θεώνη Πετράτου, η οποία ενθάρρυνε και στήριξε την προσπάθεια της μαθήτριας.