Αστρονομικές Μετρήσεις στην Αρχαία Ελλάδα

Αγγλικά

Εκδηλώσεις

Διαδίδοντας τη γνώση: Αστροπερπατήματα

Κατά τις πολιτιστικές εκδηλώσεις του καλοκαιριού του 2013 στη Νέα Ζίχνη διοργανώσαμε μία βραδιά αφιερωμένη στην αστρονομία και παρουσιάσαμε το πρόγραμμά μας.

η αφίσα της εκδήλωσης

Η εκδήλωση είχε τον τίτλο Αστροπερπατήματα και έγινε τη 16η Ιουλίου 2013 στην αυλή του σχολείου μας.

Αστροπερπατήματα

Ο κύριος ομιλιτής της βραδιάς ήταν ο Επίκουρος Καθηγητής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Κλεομένης Τσιγάνης, ο οποίος έκανε μία εξαιρετική ομιλία για το ηλιακό μας σύστημα, τους κομήτες, τους αστεροειδείς και τα πεφταστέρια!

Ο καθ. κ. Τσιγάνης παρουσιάζει

Κατόπιν ήταν η ώρα για τους μαθητές του σχολείου μας να παρουσιάσουν τις εργασίες τους, αλλά έπαθαν δημοσιο-φοβία!!! Με άλλα λόγια, δείλιασαν!!!

Οι μαθητές προτίμησαν να μην παρουσιάσουν τις εργασίες τους

Έτσι, ο Δρ. Ταραμόπουλος, ο Διευθυντής του σχολείου, παρουσίασε τις εργασίες τους εκ μέρους τους!

Ο Δρ. Ταραμόπουλος παρουσιάζει

Μετά, ήταν η ώρα για την ξενάγηση στο νυχτερινό ουρανό από τον υπεύθυνο του Εργαστηριακού Κέντρου Φυσικών Επιστημών, κ. Σωτήρη Μανδηλιώτη.

Ο κ. Μανδηλιώτης παρουσιάζει

Και τέλος, ώρα για παρατήρηση! Με τη βοήθεια της Αστροπύλης Σερρών, ένα σύλλογο ερασιτεχνών αστρονόμων των Σερρών, εκτός από το τηλεσκόπιό μας, υπήρχαν ακόμα τρία επιπλέον τηλεσκόπια διαθέσιμα στο κοινό για παρατηρήσεις κατά την εκδήλωση!

ενώνοντας τις δυνάμεις μας με την Αστροπύλη Σερρών

Διαβάστε περισσότερα για την ανοιχτή βραδιά παρατήρησης

Αρχή ] [ Το Πρόγραμμα ] [ Δράσεις ] [ Εκδηλώσεις ] [ Σύνδεσμοι ] [ Παραδοτέα ]